Dvojnásobná účast na druhém ročníku March for Science - Pochod za věduV Praze proběhl v sobotu, 14. 4. 2018, druhý ročník March for Science - Pochod za vědu, pořádaný Českým klubem skeptiků Sisyfos. Letos se ho zúčastnilo kolem stovky pochodujících, tudíž dvojnásobný počet oproti loňskému roku. Na start pochodu u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí přišli nejen Češi, ale Belgičané, Američané, Rusové a Němci.


Po pochodu probíhaly na Akademii věd přednášky, které se věnovali aktuálním tématům z oblasti vědy a vzdělávání, jako jsou například technologie CRISPR, očkování a kritické myšlení.
Přednášeli MUDr. Jaromír Šrámek, MVDr. Aneta Pierzynová, doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D.,
Mgr. Lenka Příplatová, Mgr. Tomáš Moravec, PhD. a Claire Klingenberg.O pochodu

March for Science je nestranický politický pochod. Sdružuje osoby, které chtějí po svých zákonodárcích legislativu založenou na důkazech. Legislativu, která má mít dlouhodobý dopad ve prospěch veřejnosti. Srozumitelně zprostředkované vědecké poznání vnímá jako jeden z pilířů lidské svobody a úspěchu lidstva. Proto podporuje investice do výzkumu, vzdělání a do pedagogů. Silně se vymezuje proti tomu, aby se apolitická témata stávala stranickou záležitostí.

Vznik

24. ledna 2017 se na sociálních sítích začaly rojit myšlenky o pochodu vědců ve Washingtonu, D.C., jako reakce na antivědecký a anti-enviromentalistický přístup právě inaugurovaného prezidenta Spojených států, Donalda Trumpa. Do dvaceti čtyř hodin vznikla myšlenka March for Science, která se, nezávazně na politických preferencích, rozšířila po celém světě jako reakce na vzestup dezinformací, závádění legislativ, které neberou v potaz reálnou situaci, a stále se zvětšující propast mezi laickou a vědeckou komunitou. První Pochod se uskutečnil vloni, 22. dubna 2017, na Den Země. Na všech sedmi kontinentech proběhlo více než 600 pochodů.

Cíle


  1. Prosazovat užívání důkazů v tvorbě legislativy
    • Snaha o získání zájmu veřejnosti, aby legislativa byla založená na důkazech a na vědeckých poznatcích, a to na všech úrovních.
  2. Podporovat hodnotnou komunikaci mezi vědeckou komunitou a veřejností
    • Vytváření otevřených, efektivních a vzájemně se respektujících komunikačních kanálů, které budou zprostředkovávat informace o fungování vědy, vědecké metody a nových poznatků.
  3. Vytvoření mezinárodní komunity populizátorů a zastánců vědy
    • Mezinárodní propojení vědců, populizátorů vědy a veřejnosti pro vytváření projektů, programů a akcí, které budou přemosťovat propast.


Kontakt: Claire Klingenberg 
Organizátor Prague March for Science
CzechSkepticsClub@Sisyfos.cz

Comments

Popular posts from this blog

Jaromír Šrámek - (Ne)kvantové alternativní metody

Claire Klingenberg